خانه   »   
Collaboration
   »   
IM & Presence (Jabber)

Cisco IM & Presence Jabber

Jabber خرید بسیار موفق سیسکو در سال 2008 بوده است. با ورود Jabber به محصولات UCM تحولی بسیار عظیم در ساختار و معماری Voice سیسکو به وجود آمده و عملاً زمینه ساز ورود سیسکو به Collaboration گردیده است. پس از سالها تجربه، سیسکو در حال حاضر این محصول را سازگار با تمامی Platform ها به بازار عرضه کرده است و امکانات بسیار هیجان انگیزی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

Cisco Unified Communications Manager Instant Messaging and Presence (IMP) قابلیت های زیادی به شبکه های VoIP و Data سازمان ها اضافه می کند. افراد زیادی هستند که از پیام های فوری (IM) برای ارتباطات خود استفاده میکنند ؛ چرا که خیلی ساده و موثر هستند. امروزه با برنامه های کاربردی مانند Google Hangouts، Skype، Windows Live Messenger و Facebook Messenger شما خیلی ساده و راحت می توانید از وضعیت مخاطبان خود (Available، Busy، Offline و غیره) مطلع شوید. کاربران آنقدر علاقمند به استفاده از برنامه های چت هستند که حتی تمایل دارند از آنها در محیط کاری خود نیز استفاده کنند. این در حالیست که در محیط های کاری، استفاده از برنامه های کاربردی مذکور را به دلایل امنیتی یا مقررات سازمانی منع می کنند.
نکته ظریف در پیدا کردن ابزاری است که با مقررات سازمان همخوانی داشته باشد و هیچکدام از آنها را نقض نکند. در اینجا هست که IMP می تواند به کمک افراد و سازمان ها بیاید چرا که این سرویس به همراه IM Client های مختلف (که مهمترین آن Jabber است) به افراد امکان ارسال پیام های فوری با امنیت بالا به همراه مشاهده Status مخاطب های خود را می دهد. علاوه بر موارد فوق، IMP قابلیت های مفید زیر را نیز دارا هست:
ارسال پیام فوری سازمانی (Enterprise) : Unified Presence از Jabber Extensible Communications Platform (XCP) استفاده می کند که یکی از رایج ترین استاندارد های حوزه خود برای برقراری ارتباط میان چندین IM Client مختلف بشمار می آید.
• Message Compliance: سیسکو از قابلیت Logging برای تمامی ابزار های ارتباطی IM پشتیبانی می کند ( حتی ارتباطاتی که بوسیله Transport Layer Secret [TLS]، Encrypt شده اند).
• Interdomain Federation: با استفاده از Interdomain Federation شما می توانید سازمان خود را با سایر Domain ها نظیر Google Talk، WebEX Connect و غیره ادغام نمایید تا بتوانید ارتباطات در سطح جهان و فرا سازمانی داشته باشید.
• Jabber XCP Extensibility: به شما این امکان را می دهد که Unified Presence را به تمام محدوده شبکه Voice یا Data خود گسترش دهید. XCP از قابلیت هایی نظیر اشتراک گذاری فایل بصورت Peer-to-Peer،Application Sharing، سیستم های کنفرانس ویدیوئی و غیره نیز پشتیبانی می کند. XCP با تمامی زیرساخت های موجود همچون Directory Service ها، پایگاه های داده و Web Portal ها، می تواند ادغام شود.
• ارسال پیام های امن: امکان ادغام برنامه های کاربردی با Unified Presence بوسیله استاندارد های IPsec یا TLS جهت امن سازی و Encrypt کردن تمامی ارتباطات.
IMP می تواند در دو حالت Unified Communications Mode که مستقیما با CUCM ادغام می شود و تا 45,000 کاربر را پشتیبانی می کند، یا بصورت IMP Stand-Alone بدون نیاز به ادغام شدن با CUCM و با پشتیبانی تا 75,000 کاربر پیاده سازی شود. حالت سومی نیز وجود دارد و آن Microsoft Lync Interperability Mode می باشد که در آن CUCM با Microsoft Office Communicator جهت پشتیبانی از 40,000 کاربر ادغام می شود.
مرجع: کلیک کنید